Cookies

Náš web potřebuje pro přizpůsobení obsahu a analýzu návštevnosti váš souhlas. Souhlas vyjádříte kliknutím na tlačidlo "OK". Více informací
Svúj souhlas můžete odmítnout zde.

Aktuality

Expert odpovídá: na co není v ordinaci čas

Pacientská organizace Migréna-help uspořádala koncem listopadu 2021 on-line festival Migréna nás spojuje. Na festivalu vystoupila také garantka projektu MUDr. Eva Medová s tématem Na co není čas v ordinaci. V tomto bloku odpovídala pacientům na jejich zvídavé otázky.

  • Mám nárok na záchranku při těžkém migrenózním záchvatu?

Při těžkém záchvatu se zvracením, při němž nemá pacient k dispozici účinné léky, jako je například injekční sumatriptan, má nemocný nárok na odvoz záchrankou do zdravotnického zařízení.

  • Existuje sport, který pomůže snížit počet migrenózních atak?

Nelze odpovědět zcela paušálně, na fyzickou aktivitu reaguje každý po svém. Spíše doporučujeme pomalé a vytrvalostní sporty, například jógu, pomalý běh, chůzi, relaxační a protahovací cvičení. Jsou však pacienti, kteří tolerují i rychlé sporty. Při vertebrogenní spoluúčasti na spouštění migrenózní ataky mohou sporty, při nichž se namáhá krční páteř (volejbal či tenis), záchvat spustit.

  • Jak lze rozeznat obyčejnou bolest hlavy od migrény?

U „obyčejné“ bolesti většinou difuzně bolí celá hlava. Migréna zpravidla začíná na jedné polovině hlavy – typicky za okem. Jde o ostrou, bodavou a nepříjemnou bolest, která se může rozšířit do celé poloviny, ale i na druhou polovinu hlavy. Typicky bývá provázena pocitem na zvracení nebo zvracením a přecitlivělostí na zevní podněty. Pacientovi vadí světlo, hluk, pachy. Bolest se zhoršuje i minimální fyzickou zátěží (chůze do schodů, popoběhnutí). Běžnou bolest hlavy lze „rozchodit“, což u migrény nelze. Migréna vyžaduje klid.

  • Může zánět zvýšit riziko migrenózní ataky, například sinusitida?

Ano. Při zánětu dutin bolí hlava, a navíc může zhoršit průběh migrény, stejně jako jakékoliv jiné infekční onemocnění.

  • Mají zdravotní pojišťovny časový limit, kdy jsou ochotny hradit biologickou léčbu?

Zatím máme v centrech pro léčbu bolesti signály, že biologická léčba bude hrazena dlouhodobě. Z našich dosavadních zkušeností vyplývá, že zhruba po třech měsících po ukončení biologické léčby se migréna vrací.

  • Mám nárok na biologickou léčbu při 16 atakách různé intenzity za měsíc?

Podle frekvence ano. Pojišťovna však vyžaduje doklad, která nespecifická preventivní léčba byla použita. Pokud je v záznamu pacienta napsáno, že lék z vybraných preventivních skupin nepomohl, pak může lékař ve specializovaném centru biologickou léčbu předepsat (nikoli ambulantní neurolog).

  • Má biologická léčba nežádoucí účinky?

Protože se jedná o léčbu, která je přímo cílena na spouštěč onemocnění a blokuje receptor nebo specifickou bílkovinu – CGRP v centrálním nervstvu, jsou nežádoucí účinky minimální. Nejčastěji jde o reakci v místě vpichu, zácpu a vzácněji o alergické reakce, které lze zvládnout antihistaminiky. Oproti nespecifickým lékům jde o naprosté minimum.

  • Je rizikem otěhotnět během biologické léčby?

Veškeré klinické studie byly prováděny u netěhotných pacientek, takže přesně nevíme. Předpokládáme, že by tato léčba neměla mít vliv na vývoj plodu.

V současnosti však víme na základě dat z celosvětových registrů, že triptany jsou v těhotenství bezpečné. Za třicet let léčby triptany je již sledováno dostatečné množství pacientek léčených v graviditě triptany a bezpečnostní výsledky jsou známy. Časem bude existovat i registr pacientek, které byly léčeny v těhotenství biologickou léčbou.

  • Jaká je pravděpodobnost zhoršení migrén u žen ve věku nad 60 let?

Moje nejstarší pacientka začínala s biologickou léčbou v 70 letech. Mnoho žen čeká, že s klimakteriem migrény odeznějí, ale nemusí tomu tak být.

  • Při onemocnění COVID-19 jsem prodělala i otitis media a od té doby mám migrény ob den. Může souběh těchto onemocnění migrénu zhoršit? V důsledku preventivní léčby jsem mívala pouze dva záchvaty měsíčně. Jsem po očkování vakcínou Pfizer. Mohlo toto všechno migrény zhoršit?

Jednoznačně – ano. Covid může migrénu zhoršit i vyvolat, SARS-CoV-2 je neurotropní virus. Jak samotná infekce, tak vakcinace proti ní může průběh migrény zhoršit. I pacienti na biologické léčbě mají po infekci i po vakcinaci po 3–5 dní vyšší frekvenci atak.